Освіторія:
Затверджені повноваження Держслужби якості освіти
Уряд затвердив положення, у якому прописані повноваження Державної служби якості освіти (ДСЯО). Відповідну постанову прийнято на засіданні Кабінету Міністрів України.
Як відомо, новий Закон «Про освіту» передбачає, що на зміну атестації закладів освіти, яку проводили органи місцевого самоврядування, має прийти інституційний аудит. Нову процедуру проводитиме Державна служба якості освіти, що й передбачено затвердженим положенням.
Ключовою метою зміни цієї процедури було розділення повноважень – щоб перевірку роботи (аудит) здійснював орган, який не залежить ні від закладу освіти, ні від його засновників.
Очільник ДСЯО Руслан Гурак розповів, що раніше складалася ситуація, що органи місцевого самоврядування, які є засновниками шкіл та у обов’язки яких входить матеріально-технічне забезпечення закладів, перевіряли свою ж роботу. Часто таке розподілення повноважень створювало ситуацію, коли педагогічний колектив школи підпадав під надмірний тиск зі сторони управлінь освіти.
«Саме щоб уникнути цього конфлікту інтересів, було прийнято рішення віддати повноваження щодо контролю Держслужбі якості освіти. Вона фінансуватиметься з державного бюджету і не залежатиме від органів та закладів, роботу яких має перевіряти», – підкреслив Руслан Гурак.
Важливо, що метою інституційного аудиту буде не фіксація наявності тих чи інших проблем, а допомога у визначенні шляхів їх вирішення. Також, на відміну від атестації, законом передбачено відповідальність керівника закладу освіти за порушення законодавства. У межах та за результатами інституційного аудиту мають бути визначені конкретні строки усунення порушень.
Ще однією новацію стане те, що незалежну оцінку якості освіти у певному закладі зможуть також здійснювати громадські організації фахових об’єднань та інші юридичні особи. Законом передбачено, що цю оцінку також можна буде зараховувати як плановий інституційний аудит.
У Положенні про ДСЯО йдеться, що Держслужба попередньо муситиме акредитувати ці громадські фахові об’єднання та інших юридичних осіб, які планують здійснювати оцінку якості освіти.
Важливими завданнями Держслужби якості освіти, відповідно до затвердженого Положення, також будуть надання рекомендацій закладам освіти щодо організації та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти, проведення моніторингу якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у сертифікації педагогічних працівників.
Передбачено також, що ДСЯО здійснюватиме акредитацію шкільних програм, що не є типовими. Так, наприклад, вже цього року, аби навчати першокласників, що підуть в школу 1 вересня 2018 року, за програмами, що не є типовими, потрібно отримати експертний висновок Держслужби.
Комментариев нет:
Отправить комментарий