Віктор Франкл Про Способі Мотивації, Який Працює Для Всіх І Завжди
Відомий австрійський психолог Віктор Франкл звернув увагу на одну дуже цікаву закономірність. Вона лягла в основу його моделі психотерапії і навіть звучить як девіз заснованого Франклом напрямки психології - логотерапія. Мудрі керівники використовують цю закономірність як відмінний спосіб мотивації підлеглих. Це працює не тільки в бізнесі і психотерапії - кожен може використовувати цей метод, щоб стати успішніше і щасливіше
Більше цікавого - на нашому Telegram-каналі
Віктор Еміль Франкл (нім. Viktor Emil Frankl) - австрійський психіатр, психолог і невролог, колишній в'язень нацистського концентраційного табору. Відомий як творець логотерапія - методу екзистенціального психоаналізу, який став основою Третьої Віденської школи психотерапії. Логотерапевти (від грецького «Logos» - слово і «terapia» - турбота, догляд, лікування), слідом за Франкл, вважають, що абсолютно неприпустимо пояснювати те, що відбувається всередині людини глибинними інстинктами, як це робив Фрейд, або реакцією на зовнішні обставини . І то, і то не працює, не описує повністю всіх процесів, які відбуваються в психіці людини.
Саме сама людина (а не його інстинкти або реакції на зовнішнє середовище) визначає те, як він живе, що він відчуває, який його життєвий шлях і які рішення на цьому життєвому шляху він приймає. Можливості людської особистості не обмежені. І в цьому сенсі абсолютно все одно, які у людини дитячі комплекси і що йому говорить його підсвідомість. У людини є інший ресурс, який дозволяє йому зробити так, як він хоче. Іншими словами, яка різниця, що у мене там в мінусі, коли у мене такий потенціал в плюсі! І ці мінуси мені абсолютно не заважають цей потенціал реалізувати. Як оцінити кожного співробітника, щоб виявити їх прихований потенціал, читайте в цій статті.
Логотерапия - це якраз і є терапія сенсу, це той спосіб, який допомагає людині знайти сенс в будь-яких обставинах його життя, в тому числі і в таких крайніх як страждання. І тут дуже важливо зрозуміти наступне: щоб знайти цей сенс, Франкл пропонує досліджувати не глибини особистості, а її висоти. Це дуже серйозна різниця в акценті. До Франкла психологи в основному намагалися допомогти людям, досліджуючи глибини їх підсвідомості, а Франкл наполягає на повному розкритті потенціалу людини, на дослідженні його висот. Таким чином, акцент він робить, кажучи образно, на шпиль будівлі (висота), а не на його земельна ділянка (глибини). Мета логотерапии - розкрити граничні можливості людини, прийнявши за максиму афоризм Гете: «Якщо ми приймаємо людей такими, якими вони є, ми робимо їх гірше. Якщо ж ми трактуємо їх, як якщо б вони були такі, якими вони повинні бути, ми допомагаємо їм стати такими, якими вони здатні стати ».
Більше цікавого - на нашому Telegram-каналі
Простіше кажучи, якщо ми весь час вивчаємо, аналізуємо комплекси, недоліки, ниці пристрасті людини, то він починає надто акцентуватися на них, розглядати все через їх призму, мимоволі розвивати їх в собі. Але якщо ми говоримо людині, що він трохи вище, ніж він є насправді, це дозволяє йому весь час тягнутися за більш високою планкою, розвиватися.
Франкл, грунтуючись на своєму багаторічному досвіді психотерапевта, стверджував, що така мотивація працює завжди приголомшливо! Як просте «дякую» підвищить продуктивність праці кожного співробітника, дізнайтеся в цій статті Цей метод логотерапія можуть взяти на озброєння керівники, спілкуючись зі своїми підлеглими. Якщо керівник весь час говорить своєму підлеглому про його недоліки, він ніби програмує його на них. Але якщо керівник знаходить в підпорядкованому щось хороше, і трохи перебільшує, то це сприймається як підтримка, у підлеглого з'являється бажання дійсно стати краще, тягнутися за більш високою планкою.
Оптимальний рівень такої планки - 10-20% більше ніж є насправді. Тоді це не травмує і не викликає підозри, що це якась брехня або лестощі. І на завершення кілька слів ось про що. У логотерапія велике значення надається тому, що зрілий вік - це не крах, як часто розглядається в обивательському світогляді: якщо людина вийшла на пенсію, то життя скінчилося, нічого нового, цікавого вже не буде. Це все повна нісенітниця, вважав Віктор Франкл, оскільки все залежить від самої людини, від того, чим він наповнить своє життя, і від відчуття сенсу цього самого життя. І щоб ви насправді переконалися в цьому, пропонуємо вам почитати огляди книг Нормана Дойдж «Пластичність мозку» і Деніеля Амена «Чудовий мозок в будь-якому віці».
Комментариев нет:
Отправить комментарий