понедельник, 18 июня 2018 г.

На замітку

Яких правил потребують наші діти?

Яких правил потребують наші діти?


У питанні встановлення правил важливий делікатно збалансований підхід, оскільки достатня кількість правил дозволить дітям відчувати себе в безпеці, в той же час їх надмірність буде перешкоджати нормальному розвитку. Складніша ситуація в тому випадку, коли в родині кілька дітей, яким з тієї чи іншої причини необхідні різні правила. І, нарешті, правила треба міняти в міру того, як дитина дорослішає та стає більш самостійною.

Складіть список повсякденних домашніх правил, в який увійдуть ті, які ви вважаєте найбільш важливими. Наприклад, якщо чистота й порядок у домі особливо важливі для вас, правило може звучати так: «Прибери після себе» або «Застеляй ліжко щоранку». Крім цього існують менш формальні правила, які обумовлені необхідністю, що виникає час від часу. Наприклад, навіть якщо у вас немає конкретного правила, що забороняє голосно співати за обіднім столом, можуть виникати ситуації, коли ви змушені будете попросити дитину зосередитись на їжі, а не виспівувати на весь голос.

Коли треба встановити те чи інше правило, корисно спочатку визначитись із основною причиною його необхідності, щоби бути впевненим у тому, що воно дійсно обґрунтоване. Якщо ви стаєте занадто прискіпливим і пропонуєте зайву кількість правил, вам буде все важче й важче примусити дитину дотримуватись ваших інструкцій. Наприклад, якщо ви постійно адресуєте їй суворі команди: «Сядь прямо. Жуй із закритим ротом. Припини крутитись», дитина з часом просто не буде до вас прислухатись.

Коли ви встановлюєте домашні правила, ваш авторитетний підхід може допомогти дітям зрозуміти причину їх появи й негативні наслідки за порушення даних вимог. Пам'ятайте також про те, що ключем, за допомогою якого можна домогтись від дітей дотримання правил, є послідовність і систематичність.

Отже, при визначенні відповідних віку стратегій дисципліни необхідно розглянути кілька типів правил.

1. Правила безпеки

Дітям, безумовно, потрібні правила, які забезпечують їх безпеку, мається на увазі не тільки фізичну, а й емоційну безпеку. Правила фізичної безпеки можуть бути, наприклад, такими: «На стільцях можна лише сидіти (не стояти)» і «Не відчиняй двері, коли мама в душі». Правила емоційної безпеки можуть бути такими: «Говори лише добрі слова» або «Усі можуть ділитися своїми емоціями, але тільки у ввічливій формі». Коли діти відчувають себе в безпеці, вони можуть зосередити свою енергію на розкритті талантів і дослідженні навколишнього світу.

2. Правила моралі

Установлення таких правил дає можливість прищепити дітям моральні цінності та етичні норми. Установіть кілька правил, таких як: «Завжди кажи правду» або «Попроси вибачення, якщо образив когось». Важливо, щоби батьки самі сповідували ті цінності, які вони хочуть прищепити своїм дітям, оскільки діти часто вчаться безпосередньо на прикладі батьків.

3. Правила, що виробляють звички й режим

Діти досягають успіху, коли дотримуються режиму й певного розпорядку дня. Тому необхідно встановити правила, що допомагатимуть щоденно формувати здорові звички. Наприклад: «Чисть зуби після сніданку» або «Клади брудний одяг у кошик для брудної білизни».

Здорові звички й режим допомагають уникати протиборства між батьками й дітьми. Коли діти знають, що вони повинні, прийшовши зі школи, вішати пальто на вішалку або робити домашнє завдання відразу після обіду і при цьому знають про неминучі наслідки поганої поведінки, це може певним чином зменшити кількість суперечок.

4. Правила, що сприяють розвитку соціальних навичок

Дітям також потрібні правила, які вчать їх соціальних навичок. Наприклад, такі правила, як: «Поділись своїми іграшками із братом» або «Дотримуйся черги у грі», учать дітей прийнятних способів взаємодії з іншими людьми.

Старшим дітям, можливо, будуть потрібні правила використання різноманітних гаджетів, новітніх технічних пристроїв. Наприклад, підліткам часто необхідні обмеження часу листування в соцмережах, щоб вони приділяли більше часу взаємодії з людьми, які присутні поруч з ними фізично. Також підліткам, можливо, необхідно нагадувати, щоб вони виходили зі своєї кімнати та приділяли час сім'ї хоча б вечорами.

5. Правила, які готують дітей до дорослого життя

Дітям потрібні правила, які допоможуть їм підготуватись до дорослого життя. Цей тип правил навчає життєвих навичок, які допоможуть їм краще функціонувати (соціально та особистісно), коли вони покинуть батьківський дім. Чіткі правила та допомога, необхідна дитині для розвитку цих навичок, багато в чому будуть залежати від темпераменту вашої дитини. Деякі діти більш схильні до відповідальної поведінки та більш мотивовані на навчання, іншим же в якості підтримки необхідні додаткові правила.

Наприклад, установлення правил домашніх обов'язках і грошових витратах допомагає підготувати дітей до майбутнього. Призначте дітям домашні обов'язки та дайте їм можливість заробляти кишенькові гроші. Потім учіть їх фінансової дисципліни, щоб вони знали, як раціонально відкладати й витрачати гроші, щоб вони були краще підготовлені до прийняття на себе фінансової відповідальності, коли стануть дорослими.

Комментариев нет:

Отправить комментарий