Український простір
Цікаве про Україну: 5 захопливих інтернет-ресурсів про нашу країну
Добірка інтернет та медіа-ресурсів, які висвітлюють особливості української культури у захопливому форматі.
Любити свою країну. Пишатись історією та шанувати традиції. Як досягти того, щоб для школярів це були не просто слова? І розмови на цю тему не перетворились на політизовану дискусію та суперечки?
Навчитись справді цінувати щось можна лише тоді, коли усвідомлюєш його виняткову вагомість. А чи багато школярі знають про визначні місця України, непересічні традиції та легенди, які передаються від покоління до покоління?
Ми дібрали декілька надзвичайно цікавих джерел, використовуючи які, у невишушеному форматі можна виховувати національну свідомість у школярів.
«Музеї України просто неба»: 3D-тури визначними національними пам'ятками
«Музеї України просто неба» – це віртуальний простір, у межах якого можна здійснити 3D-тури визначними музеями України. Ці віртуальні тури також доступні в режимі Street View на Google-картах.
Чия розробка
Проект було розроблено у 2017 році за спільною ініціативою Міністерства культури України та компанії Google.
Інтерфейс сайту «Музеї України просто неба»
Як це можна використати:
На сайті представлена карта, де позначено 7 оцифрованих музеїв, кожним з яких можна здійснити віртуальну екскурсію.
Численні фотопанорами високої роздільної здатності та вбудований голосовий супровід, який доступний трьома мовами (українською, російською й англійською), створюють максимальний ефект присутності. Запропонуйте школярам здійснити 3D екскурсію під час уроку!
Наразі для віртуальних подорожей доступні такі музеї:
- Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогово).
- Музей народної архітектури і побуту «Шевченківський гай» (Львів).
- Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини (Переяслав-Хмельницький).
- Закарпатський музей народної архітектури та побуту (Ужгород).
- Центр народознавства «Мамаєва Слобода» (Київ).
- Запорізька Січ – Національний заповідник «Хортиця» (Запоріжжя).
- Резиденція Богдана Хмельницького (Чигирин).
За подібним принципом можна здійснити 3D-тур дерев'яними церквами Карпат (представлені 8 старовинних церков у Карпатському регіоні, які увійшли до Світової спадщини ЮНЕСКО), а також оперними театрами України, серед яких:
- Національний академічний театр опери та балету України ім. Тараса Шевченка (Київ);
- Львівський оперний театр;
- Чернівецький академічний обласний український музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської;
- Одеський національний академічний театр опери і балету;
- Київський національний академічний театр оперети.
Спадок: цикл відеороликів про етнічні костюми українців із різних регіонів
«Спадок» – цикл фолк-роликів, присвячених українській культурі, зокрема національному жіночому святковому вбранню ХІХ-ХХ століття. Наразі створено 19 коротких відеофрагментів, які відтворюють характерний для певного регіону етнічний образ.
Чия розробка:
Цикл «Спадок» створено компанією FILM.UA Group у 2016 році. Цьогоріч проект виборов перемогу у категорії Ethnic/Cultura на 51 міжнародному кінофестивалі WorldFest Houston-2018, а також отримав національну премію «Телетріумф».
Як це можна використати:
Запропонуйте перегляд таких відеофрагментів під час уроку. У коротких відеооглядах відтворюються жіночій образ та вбрання, які були характерні для певного етнічного регіону України у ХІХ-ХХ ст.
Відеоряд кожного ролику супроводжується текстовим поясненням назв одягу та прикрас. А на окремому сайті можна знайти детальний глосарій етнічного вбрання.
Подібний проект було реалізовано Fashion-журналом Vogue UA в межах проекту «EthnoVogueUA». В окремих відео було відтворено образи жінок в етнічному вбранні та чоловіків з різних куточків України.
Етнографія»: цікаво про народну творчість, духовність та культурно-побутові особливості України
«Етнографія» – ресурс, над яким працюють найкращі українські науковці, які є досвідченими фахівцями з етнології, фольклористики та етномузикології.
На цьому сайті розміщена численна інформація про регіональні особливості українських традицій та обрядів, про визначних етнографів минулого, фахові коментарі щодо певних етнокультурних процесів в Україні, а також унікальні архівні фото і відеоматеріали.
Чия розробка:
Ресурс було створено співробітниками Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського Національної академії наук України у 2014 році.
«Україна: забута історія»: телевізійна реконструкція
«Україна: забута історія» – цикл науково-розважальних передач, який у захопливому форматі реконструкції оповідає про видатних діячів та історичні події, що стосуються безпосередньо України.
Мета проекту – повернути із небуття найдраматичніші події минулого нашої країни та розповісти досі невідомі факти про славетних українців, які змінили історію світу.
Чия розробка:
Проект було започатковано у 2013 році телеканалом Mega, наразі створено 32 телевипуски.
«Україна: забута історія. Роксолана. Вбити або вижити»
Як це можна використати:
Кожен випуск триває близько 40 хвилин. Це дозволяє переглянути окрему серію, присвячену певній постаті чи історичній події, що вивчається в межах навчальної теми, протягом уроку.
Також у пригоді можуть стати матеріали проектів «Україна. Становлення нації» та телепроекту «У пошуках істини».
«Про рідне»: скарбничка казок, переказів та легенд
«Про рідне» – сайт, на якому міститься величезна кількість пізнавальних відомостей, використання яких дозволить поглибити знання легенд, переказів та казок, характерних для окремих етнічних регіонів України.
Хто розробник:
Сайт було створено та упорядковано педагогом з Волині – Надією Красоткіною та українським письменником, дослідником української міфології – Валерієм Войтовичем у 2012 році.
Як це можна використати
Цей ресурс – справжня скарбничка для учнів, вчителів, етнологів чи тих, хто цікавиться українським фольклором! На сайті дібрано безліч корисних матеріалів, що упорядковані у таких розділах:
- Українські народні казки, легенди, оповідання. У цьому розділі представлені окремі етнографічні регіони, подана характеристика кожного та додано великий масив фольклору, характерного для цієї території – легенди, демонологічні розповіді, оповідання та казки;
- Українська міфологія. В цьому розділі зібрані аналітичні статті про міфологічних персонажів. Завдяки тому, що тут же міститься глосарій, це значно прискорює пошук матеріалів щодо конкретної теми. Також у цьому розділі містяться посилання на повні тексти книг:
- «Легенди та міфи України»
- «Міфи та легенди давньої України»;
- «Молитва до Дажбога»;
- «Словник давньоукраїнської міфології»;
- «Українська відьма»;
- «Український гороскоп»;
- «Українські замовляння».
Залучення матеріалів з цих ресурсів на уроках та у позаурочний час пожвавить навчальний процес та буде сприяти вихованню поваги до своєї країни, навчить цінувати визначні місця та пишатися традиціями нашого народу!
Комментариев нет:
Отправить комментарий