вторник, 4 сентября 2018 г.


Змініть ці 4 переконання, і будете здивовані, наскільки життя стане простіше

Вас засмучує щоденна суєта. Засмучують люди. Засмучує ваша робота ... Все погано, дуже погано, ну зовсім погано.
          Насправді, вас турбують зовсім не ці речі. Вас викликають відчай ваші власні переконання про ці речі. Про це писали ще древні філософи, їх називали стоїками.
«Люди турбуються зовсім не через якихось речей, а від того, як дивляться і сприймають їх», - Епіктет.


         Наприклад, ви вважаєте, що деяка річ повинна коштувати близько $ 90. А виявляється, що її ціна $ 80. Ви шалено раді цій обставині. Але якщо ви очікували, що вона буде коштувати $ 30, а її ціна виявилася $ 80 - вам хочеться вбити когось, так зліться. АЛЕ! Ціна ж не змінилася. Це все - ваша думка-переконання. І вони породжують нашу реакцію!
       У цьому питанні з стоїками погодилася навіть офіційна наука. Це були великі часи. Психолог Альберт Елліс взяв за основу ідеї філософів-стоїків і створив одну з найбільш ефективних терапій сучасності.
Наскільки великим він був? Свого часу він був другим за впливом і значенням психологом. Зигмунд Фрейд був на третьому місці. Ось що пише «Вікіпедія» про його системі:
«Слід визнати, що його теорія є однією з найбільш вивчених в психотерапії і підтверджується великою кількістю успішних клінічних випробувань. Вона мала значний вплив на вивчення особистості і психотерапію ».
Елліс стверджував, що саме наші переконання в більшості випадків є причиною всіх наших страждань і нещасть. Саме вони змушують нас постійно тривожиться і переживати. Проблема в тому, що часто наші переконання дуже майстерно ховаються від нас, що ускладнює вирішення проблеми. Але при бажанні - з цим можна впоратися.
1. «Цього не могло статися!»
         Дуже поширене переконання. Елліс докладно описує це ірраціональне переконання, що властиво дуже багатьом з нас:
«У житті не все йде так, як ми плануємо. Це стосується і людей, і речей. А людина повторює, що він хоче, щоб все було саме так, як він бачить, а інакше все жахливо, дуже жахливо і несправедливо ».
Звучить смішно і безглуздо, чи не так? І вам здається, що ось ви вже точно так ніколи не чините. Проблема ж полягає в тому, що робите. Хоч часто і не усвідомлюєте.
          Наприклад, я скажу вам, що цей тостер не працює. Ви не вірите і включаєте його, намагаєтеся натискати на всі кнопки. Він не працює - що не роби. Ви ж не приходите в сказ і не кидаєте в мене тостером? Ні. Тому, що реальність всього лише підтвердила ваші очікування. Це не було сюрпризом. Відповідно не було ніякої емоційної спалаху. А тепер спробуйте застосувати цю ж логіку щодо іншого сценарію ...
2. «Я повинен бути бездоганним».
        Як пояснює Елліс:
«Я повинен справлятися з усіма важливими завданнями, якщо ж цього не станеться - це жахливо, і мені цього не винести».
          Знову ж таки, діє підсвідоме переконання. Якщо запитати вас: «Адже ви людина, і можете помилятися, правильно?» - ви відповісте ствердно. Але коли ви терпите невдачі, то геть забуваєте про це і починаєте нервувати.
Якщо ви дійсно вважаєте, що маєте право на помилку, такої реакції не буде. Так, все б хотіли завжди отримувати лише вищу позначку А +. Але нічого поганого немає в тому, щоб отримувати і менш високі. Це не буде сюрпризом і не викличе емоційної бурі в вашій душі. Ви ж не зліться на непрацюючий тостер. Хіба що очікуєте від зламаного тостера, що він якимось дивом знову «оживе».
          Позбавляйтеся від своїх перфекціоністські переконань. Повірте, вам стане набагато легше. До слова, це зовсім не означає, що ви перетворитеся на ледачого невдахи, якому немає діла ні до чого. Це всього лише свідчення того, що ви не дасте своїм хибним переконанням виносити ваш мозок. А ваші наполегливість і завзятість залишаться при вас.
3. «Я повинен турбуватися про це».
Ось що пише про це Альберт Елліс:
«Якщо я переживаю з приводу майбутньої події або того, які почуття до мене хтось відчуває, це допоможе справі і все буде відмінно».
Звучить смішно, чи не так? Але саме так ви дуже часто думаєте. Ми всі переживаємо і просто з'їдаємо себе. І навіть якщо ми заспокоюємося, тут же починаємо себе за це докоряти. Неначе тривога - це якась чарівна паличка, якою тільки змахнути - і всі проблеми вирішаться.
Але ж це не так. Це знову ж таки - ваші переконання. Повторюється історія зі зламаним тостером.
Отже, як зупинити цю вічну тривожну пісню у вас в голові? Ви самі знаєте відповідь: поставити під сумніви свої переконання і змінити їх. Але справа посилює тривога, яка заважає вам зробити це. Тому потрібно націлитися на серйозну боротьбу.
Почнемо з того, що таке тривога. Це один із способів, за допомогою якого наш мозок нагадує нам, що нам щось загрожує і треба вжити заходів. Отже, як же нам піддати сумніву це наше переконання і позбутися від нього? Дуже просто: дати знати своєму мозку, що ви почули попередження і розумієте всю серйозність.
«Заплануйте» своє занепокоєння. Нехай це буде один з пунктів плану на день. Це працює для тих, хто схильний постійно турбуватися, і виділення певного часу для цього свого «заняття» - вельми ефективний спосіб заспокоїтися.
4. «Це все через мого минулого».
          Ось що про це говорив Альбер Елліс:
«Це частина мого минулого, і з цим нічого не поробиш. Сталося це, коли я був дитиною, або в попередніх відносинах з ким-то, або на минулій роботі - все це впливає на мої реакції і сприйняття ».
            Ми робимо помилку за помилкою вкотре, і заспокоюємо себе: «Все це через погані батьків». Чи тому, що наді мною знущалися в школі. Або - мені зустрічалися погані люди по життю.
Дійсно, Елліс визнавав, що деякі травми впливають на нас. Але більшість людей просто чіпляється за них, вирішивши, що вони сформували їх раз і назавжди. При цьому вони навіть не намагаються що-небудь виправити. Він писав:
«Поза всяким сумнівом, наш минулий досвід впливає на всю нашу подальше життя. Але за однієї умови: якщо ми дозволяємо йому це робити. Все, що відбулося тепер не має ніякого значення. Ми не можемо змінити нічого. Але ми можемо змінити наші думки про те, що сталося ».
         У більшості випадків це не події минулого завдали нам травму. Це наші переконання змусили нас в це повірити.
«Наді мною знущалися в школі, тому, що я був слабший за інших. Таким і залишився - слабаком ». І ось через десятиліття ви продовжуєте запускати цей код, як ніби це останнє слово програмного забезпечення. А нічого, що вам вже 32 роки, і ви вже не маленький слабкий хлопчик?
Змінилися ми, змінилися обставини, а ми продовжуємо повторювати стару мантру, яка заважає нам жити нормальним життям. При цьому ми помічаємо лише те, що підтверджує наші переконання, відкидаючи все, що свідчить про зворотне.
«Я нервував і переживав під час презентації. Це тому, що я слабка людина. І це нічого, що я голими руками убив 37 ніндзя по дорозі зі стоянки вранці. Це все щаслива випадковість, пощастило. Я ж завжди був слабким і таким залишуся ».
Ми так думаємо тому, що наше сприйняття залежить від того, як налаштовані наші «фільтри» переконань. Через них ми не помічаємо всього, що спростовує наші переконання, вишукуючи лише негативи.
Отже, що ж з цим робити? Піддати сумніву переконання і замінити їх. Що буде непросто, враховуючи нашу упередженість. Адже ми пам'ятаємо і помічаємо лише часи, коли наші ірраціональні переконання здавалися правдоподібними. Все інше - категорично відкидаємо. Згадаймо історію з ніндзя.
           Ви прочитали лише про декілька найбільш поширених хибних переконаннях. Їх же, як здогадуєтеся, набагато більше. «Виловлюють» їх у своєму житті, піддавайте сумнівам і міняйте.
Я навів як приклад 4 найпоширеніших ірраціональних переконання, які доставляють масу проблем:
«Це не може трапитися».
«Я повинен бути бездоганним».
«Я повинен турбуватися про ці речі».
«Це все через мого минулого».
Альберт Елліс ненавидів два слова: «може» і «повинен». Забудьте їх. Саме вони приносять нам велику частину страждань.
Обидва слова означають, що ви повинні прогнутися під цей світ. А ось саме цього і не слід робити.
«Хотілося б, щоб ...» - це раціонально. Але не «може» і «повинен». Ви ж не вимовляєте цих слів, коли дивитеся на небо. «Сьогодні має бути сонце», - погодьтеся, що немає більш смішною і безглуздою фрази. Досить тільки спитати себе: «А чому?»
Коли ви співвідносите свої очікування з реальністю, ви спокійні, як удав. Зауважте, ця позиція тільки наблизить вас до «хотілося б, щоб ...».
Як тільки в ваших думках або мови з'являються слова «може» і «повинен», це сигнал, що слід негайно шукати ірраціональні переконання. Поки вас не накрив стрес, і ви не впали в сказ.
Забудьте ці два слова. І ви побачите, наскільки щасливішою стане ваше життя. Це найважливіше і раціональне переконання для кожної людини.

Комментариев нет:

Отправить комментарий