воскресенье, 29 ноября 2020 г.

 

НА ЗАМІТКУ

Право вчителя: огляд важливих документів, що стосуються підвищення кваліфікації

Ми багато чуємо про обов'язки педагога, але іноді забуваємо про права. Але для того, аби ними скористатися, необхідно розумітися на важливих документах та інструментах, що стосуються питань підвищення кваліфікації. Саме для цього Любов Цукор провела огляд важливих документів під час свого виступу в межах Всеукраїнської інтернет-конференції «Підвищення кваліфікації вчителів: через самоосвіту до професійного зростання».

У контексті підвищення кваліфікації самоосвіта відіграє провідну роль. Так, учителям можуть пропонувати низку послуг, але при цьому педагог має бути вмотивованим та розуміти важливість самоосвіти. Тоді буде навіть простіше вирішити, де саме вчитися та кому довіряти.

В умовах пандемії самоосвіті допомагає онлайн. І це дає більше свободи вчителю. Однак і онлайн, і офлайн прекрасно поєднуються у тренінгах і майстер класах, вебінарах і семінарах, навчальних курсах, обміні досвідом тощо. Це не просто довільний список, адже всі способи підвищення кваліфікації прописані в законах, постановах і листах.

Основні документи, які врегульовують питання підвищення кваліфікації

1. Закон України «Про освіту» (2017)

Цей закон дає вчителю більше свободи. Педагогічні та науково-педагогічні працівники можуть підвищувати кваліфікацію в різних суб’єктів підвищення кваліфікації.

2. Закон України «Про повну загальну середню освіту» (2020)

Цей закон підкріплює ключові тези попереднього та розкриває їх більш детально. Якщо Закон 2017 року окреслив можливості для розвитку, то Закон 2020 року їх поглибив. Особливу увагу радимо звернути на статті 48 та 49, у яких розкриваються важливі деталі щодо атестації та сертифікації педагогічних та науково-педагогічних працівників.

3. Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників (Постанова №800 КМУ від 21.08.2019)

Учителі самостійно обирають форму та суб'єктів підвищення кваліфікації.

За результатами проходження підвищення кваліфікації педагогічним та науково-педагогічним працівникам видається документ про підвищення кваліфікації. Технічний опис, дизайн, спосіб виготовлення, порядок видачі та обліку визначається суб’єктом підвищення кваліфікації.

Загальний обсяг підвищення кваліфікації педагогічного або науково-педагогічного працівника закладу загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти не може бути менше, ніж 150 годин на п’ять років. Для працівників закладів дошкільної, позашкільної та фахової передвищої освіти кількість трохи менша – від 120 годин.

Порядок визнання результатів підвищення кваліфікації педагогічних та/або науково-педагогічних працівників закладів освіти встановлюється педагогічними радами відповідних закладів освіти. Кожен педагог є членом педагогічної ради, ваш голос важливий!

4. Лист Щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти (4.03.2020)

Часто лунають запитання щодо наявності у суб'єктів підвищення кваліфікації ліцензій. Чи є обов'язковою така ліцензія? Адже часом цього вимагають. Ні! Згідно з чинним законодавством такі вимоги є безпідставними.

«При цьому частина одинадцята статті 18 Закону зобов'язує отримати ліцензію на підвищення кваліфікації та акредитувати відповідні освітні програми лише заклади освіти. Тому наразі безпідставною є вимога до будь-яких інших юридичних осіб, які не мають статусу «закладу освіти», фізичних осіб-підприємців чи фізичних осіб щодо наявності ліцензії на підвищення кваліфікації чи акредитації освітніх програм».

Наступна важлива теза цього листа стосовно прав учителя:

«Законодавство України не надає жодному органу влади, установі чи організації повноважень стосовно виокремлення (виділення) власними листами чи в інший спосіб конкретних суб'єктів підвищення кваліфікації на відповідному ринку освітніх послуг. Тому такі листи не можуть надавати жодних пільг чи привілеїв відповідним суб'єктам, а їх видання (розсилання) є незаконним».

«На Урок» як суб’єкт підвищення кваліфікації

Любов Цукор також розповіла про освітній проєкт «На Урок» як суб’єкт підвищення кваліфікації.

Документи, видані ТОВ «На Урок» (сертифікати, свідоцтва тощо), можуть бути зараховані під час підвищення кваліфікації вчителів, оскільки вони повністю відповідають вимогам Пункту 13 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 800 від 21.08.2019 р., що набув чинності 03 вересня 2019 року.

ТОВ «На Урок» може вважатися суб’єктом підвищення кваліфікації на підставі таких нормативних документів:

Пункт 9 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників, відповідно до якого суб’єктом підвищення кваліфікації може бути заклад освіти (його структурний підрозділ), наукова установа, інша юридична чи фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, що надає послуги з підвищення кваліфікації педагогічним та/або науково-педагогічним працівникам;

Наявність у ТОВ «На Урок» коду виду економічної діяльності 85.59 «Інші види освіти, н.в.і.у.» (КВЕД-2010), який передбачає діяльність курсів з підвищення професійної кваліфікації.

Посилання: https://naurok.com.ua/post/pravo-vchitelya-oglyad-vazhlivih-dokumentiv-scho-stosuyutsya-pidvischennya-kvalifikaci?fbclid=IwAR1831lagab8rR9aDBFq_x71hNKWsKEng8wkpelC1V2WdCk92-FQv51cQQg

Комментариев нет:

Отправить комментарий