понедельник, 21 мая 2018 г.

На замітку

10 цитат із книг Олівера Сакса

Олівер Сакс (1933 - 2015) - відомий британський невролог і нейропсихолог. У своїх книгах, які продовжують традиції «клінічного розповіді» XIX століття, він описував і аналізував незвичайні історії хвороби своїх пацієнтів. Такі його роботи, як «Людина, яка прийняла дружину за капелюх», «Антрополог на Марсі», «Музикофілія» та інші, ось уже багато років користуються величезною популярністю в усьому світі.

 10 цитат з книг Сакса:

1) Втративши ногу або око, людина знає про це; втративши особистість, знати
про це неможливо, оскільки нікому усвідомити втрату. ( «Людина, яка прийняла дружину за капелюх») 


2) Щоб залишатися собою ми повинні собою володіти: володіти історією свого життя, пам'ятати свою внутрішню драму, свою розповідь. Для збереження особистості людині необхідна безперервність внутрішнього життя. ( «Людина, яка прийняла дружину за капелюх»)
 


3) Потрібно почати втрачати пам'ять, нехай частково і поступово, щоб усвідомити, що з неї складається наше буття. Життя поза пам'яті - взагалі не життя. Пам'ять - це свідомість, розум, почуття, навіть дію. Без неї ми ніщо ... ( «Людина, яка прийняла дружину за капелюх»)


4) Ми вважаємо себе вільними особистостями, і навіть коли мова заходить про те, що стримує нашу свободу, ми посилаємося швидше на складну систему культурних і моральних підвалин, ніж на мінливості нейронних функцій і нервової системи. ( «Людина, яка прийняла дружину за капелюх»)


5) Ми бачимо не очима, ми бачимо мозком, що володіє десятками різноманітних систем, які аналізують дані, одержувані з сітківки очей. ( «Галюцинації»)


6) Талант людини виражається потребою в творчості, яке передбачає наявність у індивідуума не тільки здібностей, але і мотивів, уяви, інтуїції. Талант виражається і в людській потребі розкрити і розширити свої творчі можливості. Творчість пов'язано з внутрішнім життям особистості, з потоком нових ідей і сильними почуттями. ( «Антрополог на Марсі»)


7) Сім'я - це не тільки джерело генів, але і навколишнє середовище, що володіє величезним впливом. ( «Мігрень»)


8) Бажаючи дізнатися людини, ми цікавимося його життям аж до найдрібніших подробиць, бо будь-який індивідуум являє собою біографію, своєрідна розповідь. Кожен з нас збігається з єдиним у своєму роді сюжетом, безперервно розгортається в нас і за допомогою нас. Він складається з наших вражень, почуттів, думок, дій і (далеко не в останню чергу) наших власних слів і оповідань. З точки зору біології і фізіології ми не так вже сильно відрізняємося один від одного, але в часі - в безперервному часу долі - кожен з нас унікальний. ( «Людина, яка прийняла дружину за капелюх»)


9) Ліва півкуля дійсно більш складно організована і спеціалізоване, будучи пізнішим результатом розвитку мозку у приматів і людиноподібних. Воно подібно до комп'ютера, підключеного до базового тварині мозку і відповідає за програмне забезпечення, креслення і схеми. Права ж півкуля управляє ключовими здібностями по розпізнаванню реальності, необхідними будь-якому тварині для боротьби за існування. ( «Людина, яка прийняла дружину за капелюх»)


 10) Як це не парадоксально, але, виявляється, бути здоровим не так-то легко. У деяких відносинах набагато зручніше вести обмежене життя, будучи хворим. ( «Мігрень»)

Комментариев нет:

Отправить комментарий