понедельник, 24 мая 2021 г.

НА ЗАМІТКУ

ЯКИЙ ВИ ВЧИТЕЛЬ: ЗНАЙДІТЬ СЕБЕ В ІРОНІЧНІЙ КЛАСИФІКАЦІЇ ПЕДАГОГІВ

Автор: Андрій КущенкоВчителька української мови Олеся Калинич у своєму блозі в іронічній формі описала типи сучасних педагогів. Вона зазначила, що класифікацію розроблено на основі багаторічних спостережень та власного педагогічного досвіду, і запропонувала колегам знайти серед описів  самих себе. EtCetera пропонує ознайомитися з класифікацією не лише педагогів, але й учнів, їхніх батьків і всіх, кому не байдужа тема освіти.

УЧИТЕЛЬ-КОЛЕКЦІОНЕР. Такого вчителя можна помітити на багатьох майстер-класах, тренінгах. Дуже часто реєструється на онлайн-курси заради важливої мети – отримати сертифікат. Його професійна лексика рясніє поняттями «скрайбінг», «леп-бук», «сторітелінг», «гейміфікація»… Зазвичай учитель цього типу не використовує всі практики в роботі, адже його завдання – колекціонувати.

УЧИТЕЛЬ-ФОТОГРАФ. Добре, що сучасна дійсність винайшла Instagram. Адже зараз важливо не провести урок, а зробити про нього фотозвіт – так би мовити, довести, що урок був, що діти до школи прийшли, за партами (бажано якось їх гарно скласти) сиділи. Для «фотографа» важливим є використання «спецефектів» у кадрі: якомога більше карток, наліпок, більше… та будь-чого, головне – якомога більше. Тоді кадр яскравіший. Чим більше фото, тим кращий учитель.

УЧИТЕЛЬ-БЛОГЕР. Щойно пролунав дзвінок на перерву, а «вчитель-блогер» уже повідомив півсвітові, що сьогодні в нього було на уроці, що написали діти у творах і про що він думав протягом останньої години. Байдуже, що це не завжди цікаво іншим, адже колеги зазвичай роблять те саме, що й «блогер», тільки не публікують. Підтримує тісні зв’язки з учителями всіх типів, бо вони – джерело його творчості.

УЧИТЕЛЬ-ПІДПРИЄМЕЦЬ. Продати можна все – ось девіз учителя цього типу. А й справді, чого б не підзаробити на власній праці? У хід ідуть тести, таблиці, схеми, блокноти, щоденники. А що? Є попит – є пропозиція. Якщо «вчитель-підприємець» ще й дуже творчий, то він може продавати й роботи фотографа, і блогера, й інших підприємців.

УЧИТЕЛЬ-НУШВін попереду всіх змін. Концепцію НУШ іще тільки писали, а цей учитель уже поділив клас на 7 зон. Його зачаровують усі реформи і, як наслідок, не влаштовують написані кимось конспекти чи підручники. Він готовий створювати нові методики й навіть нові правила. Часто це нове – трохи «закручене-перекручене» старе. Потай від зайвого ока «учитель-НУШ» усе-таки полюбляє користуватися добре перевіреним «старим».

УЧИТЕЛЬ-НОСТАЛЬГІЯ твердо переконаний: раніше все було не так. І діти були вихованіші, і вчителів шанували, і програма легша, і підручники зрозуміліші. Живе спогадами (на рівні зітхань) про минуле. Намагається минуле пристосувати до вимог ХХІ століття, але зазвичай йому це не вдається, що викликає ще більше суму, відчаю й безнадії.

УЧИТЕЛЬ-ДЕТЕКТИВ. Завжди в пошуку – тільки не себе, а винних. Любить у невдачах когось звинувачувати. Не важливо, хто винен: родичі учня, підручники, програми чи МОН узагалі – головне, щоб можна було когось критикувати. Часто страдниками стають «ностальгісти», які еволюціонували й вирішили не просто страждати, а озвучити наболіле. Прикметно, що «детективи» самі нічого не створюють, адже інакше їх теж можуть у чомусь звинуватити.

УЧИТЕЛЬ-ПРОКУРОР. Його основне покликання – шукати недоліки в роботі інших, критикувати й засуджувати, виносити вироки. Зазвичай такий учитель діаметрально протилежний  до «вчителя-НУШ». «Прокурор» нічого власного не пише, бо поле його діяльності – критика вже створеного кимось. Типологічно «прокурор» близький до «детектива», але є головна відмінність: «прокурор» критикує, не вдаючись до пошуку причин явища.

мається творчістю. Та й для чого, якщо є «вчитель-блогер», який описує весь процес навчання, учитель-НУШ, який і так усе зробив, та ще й «учитель-підприємець», у якого можна багато чого купити?

УЧИТЕЛЬ-ТІНЬ. Він за всіма спостерігає. У соцмережах не коментує практично нічого, щоб не помилитися й не бути підданим критиці. Не можна сказати, що «вчитель-тінь» не творчий. Ні, часто навіть навпаки. Просто в нього принцип «Мовчання – золото». Зазвичай про «тінь» знають у вузьких колах і міні-групах, де йому фізично сховатися неможливо.

ПРОСТО ВЧИТЕЛЬ. Він просто любить дітей і намагається бути чесними і з ними, і з собою. Він професійний. Його уроки цікаві. Часом «просто вчитель» поєднує ознаки кількох вище наведених типів, але сказати, який у ньому тип переважає точно, важко. Зараз, читаючи цей текст, «просто вчитель» посміхається, бо розуміє, як важливо в сучасному світі бути оригінальним, сучасним і водночас залишатися собою.

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий