вторник, 21 января 2020 г.

УВАГА: ДОСВІД
Освіта в Фінляндії: релакс для психіки і нервів 
школяра і вчителя

«Або ми готуємо до життя, або - до іспитів. Ми вибираємо перше ». Або чому фінське освіту вважається одним з кращих в світі.
Згідно з міжнародними дослідженнями, які раз у 3 роки проводить авторитетна Організація економічного співробітництва і розвитку, фінські школярі показали найвищий в світі рівень знань. Вони також самі читають діти планети, зайняли 2-е місце з природничих наук і 5-е - з математики. Але навіть не це так захоплює педагогічне співтовариство. Неймовірно, що при таких високих результатах школярі проводять найменшу кількість часу за навчанням.
Середній загальноосвітній обов'язкове навчання в Фінляндії включає школу двох ступенів:

- нижня (alakoulu), з 1 по 6 клас;

- верхня (yläkoulu), з 7 по 9 клас.

У додатковому 10 класі учні можуть поліпшити свої оцінки. Потім діти відправляються в професійний коледж або продовжують навчання в ліцеї (lukio), 11-12 класи в нашому звичному розумінні.

7 принципів «середньої» ступені фінського освіти:
1. Рівність
- Шкіл

Немає ні елітних, ні «слабеньких». У найбільшій школі країни вчиться 960 учнів. У найменшій - 11. Всі мають абсолютно однакове устаткування, можливості і пропорційне фінансування. Майже всі школи - державні, є десяток приватно-державних. Різниця, крім того, що батьки вносять часткову оплату, - в підвищених вимогах до учнів. Як правило, це своєрідні «педагогічні» лабораторії, такі обраної педагогіці: Монтессорі, Френе, Мортана і Вальдорфська школи. До часток відносяться і установи з викладанням англійською, німецькою, французькою.

Виходячи з принципу рівності, в Фінляндії існує паралельна система освіти «від дитячих садків до університетів» шведською мовою. Не забуті і інтереси саамського народу, на півночі країни можна навчатися рідною мовою.

До недавнього часу фінам було заборонено обирати школу, слід віддавати дітей в «найближчу». Заборона зняли, але більшість батьків так і віддають дітей «ближче», адже всі школи однаково хороші.

- Всіх предметів

Поглиблене вивчення одних предметів на шкоду іншим не вітається. Тут не вважається, що математика важливіше, наприклад, мистецтва. Навпаки, єдиним винятком для створення класів з обдарованими дітьми можуть бути схильності до малювання, музики і спорту.

- Батьків

Хто за професією (соціальним статусом) батьки дитини, учитель дізнається в останню чергу, в разі необхідності. Питання вчителів, анкети, що стосуються місця роботи батьків, заборонені.

- Учнів

Фіни не сортують учнів на класи за здібностями або кар'єрним перевагам.

Також немає «поганих» і «хороших» учнів. Порівняння учнів один з одним заборонено. Діти, як геніальні, так і з великим дефіцитом розумових здібностей, вважаються «особливими» і вчаться разом з усіма. Загалом колективі навчаються і діти на інвалідних кріслах. При звичайній школі може бути створений клас для учнів із захворюваннями органів зору або слуху. Фіни намагаються максимально інтегрувати в суспільство тих, кому потрібна особлива ставлення. Різниця між слабкими і сильними учнями - найменша в світі.

«Мене обурювала фінська система освіти, коли в школі вчилася моя дочка, яку за тутешніми мірками можна віднести до обдарованих. Але коли в школу пішов син, у якого велика кількість проблем, мені відразу все дуже сподобалося », - ділилася враженнями російська мама.

- Вчителів

Ні «улюблених» або «ненависних гримза». Вчителі теж не прикипають душею до «свого класу», не виділяють «любимчиків» і навпаки. Будь-які відхилення від гармонії ведуть до розірвання контракту з таким учителем. Фінські вчителі повинні лише виконувати свою роботу наставника. Всі вони однаково важливі в трудовому колективі: і «фізики», і «лірики», і вчителі праці.

- Рівність прав дорослого (вчителя, батька) і дитини

Фіни називають цей принцип «шанобливе ставлення до учня». Дітям з 1 класу пояснюють їх права, в тому числі і право «скаржитися» на дорослих соціальному працівнику. Це стимулює фінських батьків до розуміння, що їх дитина - самостійна особистість, ображати яку заборонено як словом, так і ременем. Принижувати учнів у педагогів не виходить в силу особливостей професії вчителя, прийнятих в фінському трудовому законодавстві. Головна особливість полягає в тому, що всі вчителі укладають контракт тільки на 1 навчальний рік, з можливим (чи ні) продовженням, а також отримують високу зарплату (від 2 500 євро - помічник, до 5 000 - учитель-предметник).

2. Безкоштовність
Крім самого навчання безкоштовні:

- обіди;

- екскурсії, музеї і вся позакласна діяльність;

- транспорт, який забирає і повертає дитину, якщо найближча школа знаходиться далі двох кілометрів;

- підручники, все канцелярське приладдя, калькулятори і навіть ноутбуки-планшетники.

Будь-які збори батьківських коштів на будь-які цілі заборонені.

3. Індивідуальність
Для кожної дитини складається індивідуальний план навчання і розвитку. Індивідуалізація стосується змісту використовуваних підручників, вправ, кількості класних і домашніх завдань і відведеного на них часу, а також викладається: кому «корінці» - більш докладний виклад, а від кого потрібні «вершки» - коротко про головне.

На уроці в одному і тому ж класі діти виконують вправи різного рівня складності. І оцінюватися вони будуть згідно персонального рівня. Якщо відмінно виконав «своє» вправа початкової складності, отримай «відмінно». Завтра дадуть рівень вище - бракує часу - нічого страшного, знову отримаєш просте завдання.

Комментариев нет:

Отправить комментарий